Bude to pasia – Euro 2016

BUDE TO PASIA! La PASSION!

Francúzska kultúra, hudba, umenie, móda, ale aj história a krásna príroda. Francúzsko má naozaj všetko. Je to rôznorodá krajina a príroda je top. Jeden filozof sa rozhorčoval pri myšlienke, aké je to nespravodlivé, že Francúzi majú všetko: “Francúzska príroda je úchvatná, majú oceán, aj veľhory Alpy, lesy aj šíre zelené plány, teplé Azúrové more, pláže, ale aj úrodné polia, ovocné sady, záhrady, bralá, útesy, ostrovy… veď to všetko si ani nezaslúžia!” A v tom ho doplnil druhý filozof: “ale majú ešte niečo, čo si zaslúžia. Samých seba – Francúzov.”

Francúzi sú známi svojou nechuťou komunikovať po anglicky, ale počas takéhoto veľkého eventu sa menia na veľmi príjemných hostiteľov a radi Vám poradia smiešnou ale vskutku dobrou angličtinou. Naposledy sa svet mal šancu presvedčiť na Majstrovstvách Sveta vo futbale 1998, ktoré zvládli bravúrne a nakoniec aj víťazne. Čo viem tak Champs-Elysées je špinavá od osláv ešte doteraz, či taká bola vždy?

Vive la cuisine Française, nesmieme zabudnúť na spevavú francúzsku kuchyňu. Ohlala, Slovákom veľmi vyhovuje, je často dostatočne mäsitá, ale vždy dobre ochutená a nakorenená. Žiadny slovenský suchý králik. Ja mám najradšej kohúta na víne (le coq au vin), ale aj francúzsky guláš (le boeuf bourguignon – varí sa 4 hodiny vo víne), hovädzie steaky alebo cochon ušká. Ale aj zdravých a najmä chutných jedál je neúrekom. Svetoznáme žabičky (cuisses de grenouilles) a slimáčiky (les escargots). Odporúčam tiež plody mora, 300 druhov syra a samozrejme biele aj červené vína, ktoré sú ďalšou výkladnou skriňou Francúzska. Tvrdé si však je nutné zobrať z domu, Francúzi najradšej pijú žltý Ricard ktorý miešajú vodou, v dedinách sa dá nájsť aj Calvados. Čo sa týka piva, tak pomer kvalita-cena tiež nie je presvedčivá. Preto odporúčame si zobrať vlastné aj pivné zásoby.

Vo Francúzsku nás teda čaká veľa milých radostí a prekvapení. Bude to “La passion”.

Komentáre uzavrete.